icontrol HomeO nas BlogOfertaHow ToKontakt

Support inaczej

Odpowiedzi na pytania związane z własną stroną. (hosting,MySQL,WWW,FTP)

Data: 2009-12-03 13:40:04

Co to jest ten hosting?
Hosting (ang. gospodarz) to usługa polegająca na udostępnieniu przez dostawcę zasobów serwerowni. Najczęściej spotykanym hostingiem jest tzw. „web hosting”.
Jest to usługa umożliwiająca trzymanie na serwerze usługodawcy strony WWW.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć własny serwer www czy poczty. Należy jednak pamiętać, że inwestycja taka pociąga za sobą koszty (stałe łącze, drogi sprzęt, zatrudnienie administratorów, oprogramowanie itd.).

Co to jest WWW?
Najprościej jest to usługa umożliwiająca publikowanie treści (witryn, serwisów internetowych). WWW to ang. World Wide Web.

Co to jest domena internetowa?
Każde urządzenie pracujące w Internecie (komputer, serwer) ma swój unikalny adres IP (coś jak adres ulicy i domu). Taki numer może wyglądać następująco 67.205.39.214. Zapamiętanie jednego takiego numeru nie musi być trudne, kłopot pojawia się wówczas, gdy trzeba pamiętać ich parę tysięcy. Dlatego mądrzy ludzie wpadli na pomysł , aby każdemu adresowi IP przypisać prostą, unikalną nazwę - domenę. Zamiast pisać http://67.205.39.214/~ico możemy napisać www.icontrol.pl.

Co to jest FTP/SFTP?

Są to dwa protokoły odpowiedzialne za transfer plików na twój serwer.

Jaka jest więc różnica między FTP a SFTP?
FTP (ang. File Transfer Protocol) pozwala na transfer plików na serwer, ale w żaden sposób nie zabezpiecza naszego hasła, którego używamy do połączenia się z serwerem.
Natomiast SFTP (ang. SSH File Transfer Protocol) jest pozbawiony wad FTP, hasło jak i dane są szyfrowane, dzięki czemu nie trzeba się martwić o podsłuchanie przez napastnika.

Co to jest ta baza MySQL?
Jest to specjalistyczny program działający na serwerze, który  umożliwia gromadzenie danych i ich przetwarzanie (sortowanie, zliczanie, generowanie statystyk).
Bazy najczęściej przechowują informacje takie jak  - treści stron internetowych, dane kontaktowe oraz dane handlowe.

Przepraszam, ale jak To się ma do stron internetowych?
Jeśli twoja witryna jest prostą stroną (statyczną) nie będziesz potrzebować bazy danych. W przypadku wykorzystywania jej do handlu internetowego będzie konieczne zastosowanie bazy danych.

Mam już własną stronę, ale za każdym razem, gdy chcę coś zmienić muszę wysyłać to do webmastera. Czy da się łatwiej?

Tak, wraz z budową strony musisz zadbać o to, aby webmaster stworzył lub wykorzystał gotowego CMS (ang. Content Management System), czyli system zarządzania treścią. Jak podaje Wikipedia jest to aplikacja pozwalająca na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel.

Firma pozycjonująca powiedziała mi,  że dobrym rozwiązaniem jest własny adres IP mojej strony. Czy mogę kupić taki adres?
Tak, ale w Polsce mało firm udostępnia taką usługę. W ofercie naszej firmy istnieje taka możliwość. Cena uzgadniana jest z konkretnym klientem i na pewno jest ceną przyjazną dla zainteresowanego.
wykop ten wpis dodaj do Facebooka Powrót

Kontakt:

Tel: 517-5555-45

Andersa 10/30

00-201 Warszawa

Polska

Nasza ulotka.