icontrol HomeO nas BlogOfertaHow ToKontakt

Support inaczej

Korzyści płynące z posiadania serwera.

Data: 2009-12-04 02:56:26

Jeszcze kilka lat temu słowa serwer czy sieć kojarzyły nam się z wielkimi firmami, które posiadały olbrzymie ilości komputerów i serwerów. Czasy się zmieniły. Teraz praktycznie każda firma posiadająca więcej, niż jeden komputer ma własną sieć. Siecią nazywamy połączenie kilku urządzeń.

Jaki korzyści płyną z posiadania sieci?
Za najważniejsze udogodnienia z posiadania sieci należy uznać możliwość:
* korzystania ze wspólnych urządzeń, np. drukarek, skanerów,
* korzystania ze wspólnego oprogramowania,
* przesyłania informacji między komputerami (pliki, listy, komunikaty).

Co to jest serwer?
Trochę teorii… Pod nazwą serwer ukrywa się kilka znaczeń
*program świadczący usługi na rzecz innych programów,
*komputer świadczący takie usługi,
*jak również oprogramowanie biorące udział w udostępnianiu zasobów.

Czemu warto mieć serwer?
Wśród zalet posiadania serwera warto wymienić:

 • Walka z chaosem i bałaganem

W firmach, które zaczynamy obsługiwać, często zastajemy sytuację, kiedy każdy użytkownik trzyma swoje dane na własnym komputerze. A udostępnionych udziałów w firmie jest tyle, że po paru minutach myszkowania można uzyskać nawet poufne informacje (zarobki pracowników, aktualnie realizowane projekty).

 • Ochrona danych

Jedno z najśmieszniejszych powiedzeń dotyczących kopii zapasowych to „Świat dzieli się na ludzi, którzy robią backupy i na tych, którzy będą je robić”.
Zazwyczaj napisanie procedury backup nie zajmuje wiele czasu. Jednak wymuszenie jej na 50 użytkownikach staje się wyczynem wręcz niemożliwym do zrealizowania. Serwer umożliwia nam na scentralizowane przechowywanie danych i łatwe wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

 • Praca zdalna

Pracownicy realizujący swoje zadania poza biurem mogą w prosty sposób łączyć się z firmą i pracować zdalnie tak, jakby byli w jej siedzibie.

 • Przywracanie komputerów po awrii

W przeszłości po każdej awarii komputera następowało kopiowanie danych z uszkodzonego systemu, naprawa komputera i wgrywanie danych, odtwarzanie ustawień użytkownika. Proces ten był długotrwały a do tego zdarzały się częste błędy związane z uszkodzeniem danych. Podczas awarii komputera jego użytkownik nie mógł wykonywać swojej pracy.
Dzięki serwerowi proces ten można znacznie skrócić, a przestój w pracy praktycznie wyeliminować. Wystarczy, aby pracownik skorzystał z innego komputera i zalogował się na swoje konto. W tej samej chwili uzyskuje on dostęp do wszystkich swoich dokumentów, poczty czy nawet tapety.

 • Łatwiejsza praca

Zaletą serwera jest możliwość pracy grupowej, dzięki współdzieleniu plików. Usługa taka pozwala na równoczesną pracę kilku osób na danym programie. Przykładem może być dział księgowy w firmie, gdzie kilka osób bez przeszkód korzysta z tego samego programu a wprowadzane dane widoczne są dla wszystkich. Unika się w ten sposób wiecznych próśb o wysłanie danego dokumentu pocztą.

 • Profesjonalny wizerunek firmy

Firma posiadająca własny serwer, który obsługuję jej pocztę, użytkowników jest lepiej postrzegany przez potencjalnych klientów, gdyż bardziej profesjonalnie prezentuje się firma, która nie korzysta z darmowych serwerów pocztowych. Ktoś kiedyś powiedział - „Serwer może sprawić, że firma wygląda na znacznie większą niż jest”.

Kiedy zachodzi konieczność zakupu serwera?
Jeśli na któreś z poniższych twierdzeń odpowiesz „tak” rozważ konieczność jego zakupu (a my Ci na pewno w tym chętnie pomożemy):

 • Jeśli wciąż masz problemy ze znalezieniem danych (informacji), których potrzebujesz,
 • Chcesz udostępnić urządzenia (drukarkę, faks, skaner) większej liczbie pracowników,
 • Gdy wciąż zastanawiasz się czy każdy pracownik wykonuję backup danych, nad którymi pracuje,
 • Firma zatrudnia pracowników, którzy pracują w domach lub podróżują służbowo,
 • Gdy chcesz używać aplikacji branżowych na więcej, niż jednym komputerze,
 • Firma się rozwija a Ty planujesz zakup sprzętu (Gratuluję!!!),
 • Twój sprzęt starzeje się, planujesz migrację na nowy lub chcesz go odciążyć,
 • Gdy poprawa wizerunku firmy (marki) jest twoim celem.wykop ten wpis dodaj do Facebooka Powrót

Kontakt:

Tel: 517-5555-45

Andersa 10/30

00-201 Warszawa

Polska

Nasza ulotka.