icontrol HomeO nas BlogOfertaHow ToKontakt

Support inaczej

Co to jest wirtualizacja, w prostych słowach.

Data: 2009-12-01 01:53:57

Dziś odpowiem na podstawowe pytania które słyszymy gdy, rozmawiamy o wirtualizacji środowiska z klientem.

Co to jest wirtualizacja (konsolidacja)?

Wirtualizacja polega na izolowaniu jednego zasobu obliczeniowego od innych.

Najłatwiejszym przykładem wirtualizacji jest wirtualizacja maszyn (serwerów).
Na maszynie fizycznej instaluję się hiperwizor (nadzorcę) który umożliwia instalację i wyizolowanie zainstalowanych na nim systemów.

Ale czy to się opłaca?
Musimy zdać sobie sprawę, że większość czasu nasze serwery się lenią. Według badań moc obliczeniowa jaką wykorzystują to 15%. Mając cztery serwery które pracują z taką mocą obliczeniową możemy zainstalować wszystkie te systemy na jednym fizycznym serwerze. Przecież serwer będzie działał z użyciem 60% swoich możliwości. Daje nam to wymierne korzyści: zmniejszamy zapotrzebowanie na przestrzeń, sprzęt oraz energię potrzebną przy zasilaniu jak i chłodzeniu serwerów.

Czy to jest bezpieczne?
Praktycznie w każdym "best practice" dla administratorów systemów mamy powiedziane, aby instalować usługi, pojedyncze role serwera na osobnych maszynach. Wiele firm posiada pakiety oprogramowania, które daje możliwość instalacji właśnie w taki sposób. Zazwyczaj była jedna przeszkoda - koszt niezbędnego sprzętu. Teraz dzięki konsolidacji serwerów możemy postępować zgodnie z najlepszymi praktykami.

Czy są inne rodzaje wirtualizacji?
Wirtualizacja to nie tylko serwery, cały proces możemy zastosować do aplikacji, sieci, pamięci i komputerów biurkowych.

Ale jak to?
Udało nam się uruchomić hiperwizora (ESXi, XenServer) teraz możemy dowolnie dodawać systemy ale możemy też dodać np switcha, dzięki czemu nasze wirtualne serwery podłączamy do tego switcha. Switch taki obsługuje praktycznie wszystkie technologie (działa jak fizyczny) możemy skonfigurować na nim Vlany czy inne usługi.

Przeczytałem, że maszyny wirtualne nie są tak wydajne jak fizyczne, czy to prawda?

Przy wykorzystaniu najnowszych procesorów i hiperwizorów wydajność wirtualizacji nie odbiega od sprzętu fizycznego. Problemem który spotykamy to niezgodność aplikacji.

A ile to kosztuje?
Większość jest za darmo... tak naprawdę wszyscy najwięksi gracze udostępniają darmowe rozwiązania (ESXi, XenServer). Główne wydatki to budowa infrastruktury lub wdrożenie takich rzeczy jak High Availability itd.

Ale czy Pan nam nie powie, że za rok musimy kupić nowy serwer?
Myślę że nie, dzięki wirtualizacji państwa środowisko w prosty sposób stanie się bardziej elastyczne. Instalowanie nowego serwera to bardzo często kilka kliknięć, a wydajność możemy dopasować do szczytów obciążenia.

Jakie korzyści jeszcze z tego będzie mieć nasza firma?
Środowisko wirtualne łatwo się kopiuje i bardzo prosto możemy przygotować żądane środowisko. Backupowanie takiego środowiska jest stosunkowo łatwe a kopię taką możemy odtworzyć w dowolnym innym środowisku.

A jak będziemy przechowywać dane?

Dążymy do przechowywania danych w sposób bezpieczny i wygodny. Staramy się też aby zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową było mniejsze. Dlatego nowoczesne pamięci masowe dobrze współdziałają z systemami wirtualizacji. Daje nam to możliwość tworzenia kopii migawkowych, replikacji, backupu danych które zostaje przejęta przez sprzęt.
wykop ten wpis dodaj do Facebooka Powrót

Kontakt:

Tel: 517-5555-45

Andersa 10/30

00-201 Warszawa

Polska

Nasza ulotka.